Rekuperacja? - Korzyści wentylacji mechanicznej

Материал из МедиаВики Краснодарского края
Перейти к: навигация, поиск

Rekuperacja to energooszczędna wentylacja pomieszczeń: dostarczenie nowego powietrza z zewnątrz i równocześnie wyrwanie powietrza zanieczyszczonego oraz zużytego, z dużą zawartością dwutlenku węgla. Nawiewane powietrze wydaje się przefiltrowane - pozbawione insektów, kurzu jak i również większych zanieczyszczeń. Równocześnie, w miesiącach, kiedy w domu załącza się system grzewczy (w Polsce najczęściej od czasu września do czerwca, czyli przez dziewięć miesięcy w roku) zaciągane z zewnątrz chłodniejsze powietrze jest ogrzewane od powietrza wyciąganego z pomieszczeń. Stąd odzysk gorąca z wentylacji jak i również oszczędności na ogrzewaniu.


Na czym opiera się montaż rekuperacji

Montaż rekuperacji polega na zainstalowaniu rekuperatora i na rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w niewidocznych miejscach w domu. Sposób i trasa prowadzenia instalacji zależy od jej typu: od tradycyjnych kanałów stalowych o wielkich średnicach do innowacyjnych przewodów polietylenowych, jakie można rozprowadzić np. w wylewce posadzki, czy w stropie. Koszt Wentylacji Mechanicznej z Odzyskiem Ciepła


Kompendium wiedzy na temat rekuperacji: pobierz bezpłatnego e-booka

Najbardziej zagęszczona siatka kanałów przeważnie położona jest dzięki poddaszu nieużytkowym, skąd schodzi na niższe kondygnacje domu. W domu z piętrem, kanały muszą jeszcze zostać doprowadzone do pokoi na parterze. W mieszkaniu z rekuperacją wszelkie pomieszczenie jest przewietrzane: od wiatrołapu, przez korytarz, pokoje, pralnię, łazienki, aż do kuchni. Najczęściej nie wentyluje się garażu i kotłowni.


Pewne pomieszczenia są pomieszczeniami tzw. transferowymi, to znaczy. nie istnieje w nich ani nawiewu, oraz wywiewu, a atmosfera przepływa przez nie swobodnie dzięki podcięciom w drzwiach. Całkowity ruch powietrza wydaje się być bardzo delikatny, nie powinien być ani dostrzegalny, ani zauważalny, ani słyszalny.


Głównym elementem rekuperacji jest rekuperator (centrala wentylacyjna spośród odzyskiem ciepła), po której wymienniku następuje odzysk energii wraz z powietrza wyciąganego z pomieszczeń. Dobór rekuperatora o właściwej mocy jest kluczem do skutecznej i energooszczędnej wentylacji. Jeżeli rekuperator będzie za niedysponowany, aby tłoczyć odpowiednią zaprojektowaną i niezbędną do uzyskania komfortu, ilość powietrza, pokoje pozostaną niedostatecznie zwentylowane: będzie w tych propozycji duszno i nieświeżo.


Rekuperator można zainstalować na poddaszu nieużytkowym, w garażu, kotłowni lub innym miejscu gospodarczym. Ważne, aby nie sąsiadowało to siano z ‘cichymi’ pomieszczeniami typu sypialnia lub pokoje dzieci: wentylatory rekuperatora emitują bowiem dźwięk. W najkorzystniejszych rekuperatorach jest pan jednak bardzo miękki. Podobnie dźwięk aliansu powietrza w kanałach wentylacyjnych.


Ile kosztuje rekuperacja

Koszt montażu rekuperacji zależy od czasu:

-metrażu domu

-ilości i rodzaju obszarów

-rodzaju rekuperatora

-rodzaju zastosowanej instalacji

-dodatkowych opcji: gruntowego wymiennika ciepła, jednostki chłodzącej, urządzenia jonizującego powietrze, rodzaju sterowania


Od momentu metrażu domu, ilości i rodzaju obszarów w głównej mierze zależy, jakiej dyspozycji rekuperator powinien stanowić zastosowany oraz jak długa i jakim sposobem poprowadzona jest armatura wentylacyjna (kanały/przewody wentylacyjne).


Decydując się więc na konkretną spółkę instalacyjną, warto jest zwrócić uwagę na doświadczenie i profesjonalizm w zakresie montażu rekuperacji.


Rekuperację czyni się zamiast wentylacji grawitacyjnej

Oznacza jest to, że nie buduje się części (w określonych przypadkach żadnych) kominów do wentylacji grawitacyjnej, nie montuje nawiewników ani rozszczelnień w oknach, nie wstawia kratek oraz wentylatorków w łazienkach. Można także zrezygnować z części otwieralnych okien dla sporo tańszych (i nowocześniejszych) szkleń stałych. Nie zaakceptować wstawia się w komin strażaków, ani żadnych innych sprzętów, które miałyby zagwarantować prawidłowy kierunek ruchu powietrza w kominach (nie są potrzebne).


Wszystko to określa, że od koszty systemu rekuperacji powinno się odjąć koszt zbędnych elementów (kominów, otworów okiennych ze skrzydłami, nawiewników w oknach, nasad wspomagających wentylację grawitacyjną na kominach): czasami jest to znaczna część inwestycji po cały system rekuperacji.


Zaostrzenia przepisów budowlanych w ramach zużycia energii przez budynek

Prócz dostępu do świeżego powietrza o niskiej zawartości zanieczyszczeń jak i również dwutlenku węgla, rekuperacja umożliwia znaczące obniżenie zapotrzebowania energetycznego mieszkaniu na energię pierwotną (EP) nawet o 20 kWh/(m2*rok).


Biorąc pod uwagę nowelizację obowiązkowych warunków technicznych, jakie muszą spełniać budynki jednorodzinne, dom, dla którego zezwolenie na budowę będzie złożone po jednej stycznia 2017 roku kalendarzowego, musi posiadać znacznie obniżony wskaźnik EP: aż do 95 kWh/(m2*rok).


Rekuperacja to jeden z kilku najszybszych sposobów zdobycia niskich parametrów energochłonności budynku (obok wzmacniania izolacji ścian i dachu, pompy ciepła oraz trzyszybowych energooszczędnych okien).