Czym są pompy ciepła a także jak funkcjonują?

Материал из МедиаВики Краснодарского края
Перейти к: навигация, поиск

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które oddaje energię pozyskaną ze otoczenia do instalacji grzewczymi i ciepłej wody użytkowej. Jest to ekologiczne źródło gorąca, pozyskujące nawet 75% energii ze środowiska naturalnego. Tym samym, pompa ciepła nie tylko umożliwia nam na ogrzewanie domu, ale również przyczynia się służące do zmniejszenia emisji skażeń do środowiska.


Zastosowanie pomp ciepła

Budynki mogą być ogrzewane na różne sposoby. Jednym spośród nich jest naturalnie wykorzystanie pompy gorąca. Przeznaczenie tego urządzenia jest niemal dokładnie takie samo jakim sposobem kotła gazowego albo zasilanego innym paliwem stałym – we wszystkich przypadkach, pochodzenia grzewcze podgrzewają wodę (lub inny faktor grzewczy), która następnie oddaje ciepło przy instalacji, tym samym ogrzewając budynek. Zasadniczą różnicą jest z kolei sam sposób podgrzania czynnika grzewczego – w przypadku kotłów gazowych, olejowych a także węglowych spalamy powietrza kopalne celem ogrzania medium grzewczego. Skutkiem ubocznym jest nieszczęśliwie emisja zanieczyszczeń. Pompa ciepła z kolei kupuje energię ze środowiska naturalnego i, wykorzystując część energii, przetwarza to ciepło dzięki potrzeby instalacji grzewczymi i ciepłej h2o użytkowej.


Efektywność pompy ciepła zależy od sposobu pozyskiwania ciepła ze środowiska. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się urządzenia pozyskujące miło z powietrza – tak zwane pompy ciepła typu powietrze-woda. Opisane urządzenia mogą pracować samodzielnie chociażby przy temperaturze powierzchownej sięgającej -28°C. https://sklepinstalacyjny24.pl


W skrócie – zastosowaniem pompy ciepła jest pozyskanie energii wraz z środowiska, jej transformacja, transport i przekazanie ciepła do instalacji grzewczej. Jest to tzw. przekazanie energii spośród dolnego źródła aż do źródła górnego gwarantujące odpowiednią temperaturę w środku budynku.


Dużą przewagą pomp ciepła jest to, iż na co dzienna pora są bezobsługowe. Nie zaakceptować musisz ponosić nadmiernych kosztów eksploatacyjnych — warto zwrócić atencję również na argument, że cena takowych urządzeń wciąż spada i więcej jednostek decyduje się w ich instalację. Ważny, z ekonomicznego punktu widzenia, jest także fakt, że nie musimy przygotowywać pobocznego miejsca na składowanie opału oraz mamy możliwość zrezygnować z komina. Z racji tegoż, że jest to rozstrzygnięcie przyjazne dla otoczenia i ograniczające emisję zanieczyszczeń, możemy otrzymać spore dofinansowanie aż do inwestycji.


Jakie istnieją rodzaje pomp ciepła?

Pompki ciepła dzielimy ze względu na dolne i górne źródło. Dolne źródło znaczy miejsce skąd dane urządzenie pobiera energię. Może to być powietrze, grunt lub też wody podziemne. Górne źródło z kolei to tzw. emitery ciepła, czyli punkty, do których oddawane jest zgromadzone serdecznie, np. nawiewy, kaloryfery, czy ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe).


Uwzględniając przeróżne rodzaje dolnego pochodzenia, pompy możemy podzielić na 3 rodzaje:

1. Pompy gorąca gruntowe które, w jaki sposób sama nazwa określa, zasilane są ciepłem ziemi. W relacji od sposobu zyskiwania energii gruntowe pompy ciepła możemy poznać w wersji spośród kolektorami (sondami) poziomymi oraz pionowymi. Sondy wypełnione są roztworem o niskiej temperaturze zamarzania, który pobiera ciepło z wnętrza ziemi, a w następnej kolejności przekazuje do wyposażenia pozyskaną energię. Zbieracze poziome układane są stosunkowo płytko po gruncie, jednakże poniżej strefy zamarzania. Katalogów montaż zabiera nieszczęśliwie dość dużo przestrzeni. Sondy pionowe to wprowadzone w głąb ziemi pojedyncze pętle rur. Umieszcza się je nawet kilkadziesiąt metrów pod glebą. Takie rozwiązanie dedykowane jest do obszarów, gdy do władzy mamy niewielki metraż działki. Zaletą gruntowych pomp ciepła jest stabilność pracy niezależnie od amplitudy temperatury na zewnątrz, jakkolwiek główną wadą – wysoki koszt inwestycyjny.

2. Pompy gorąca typu woda-woda – w przypadku owego typu rozwiązań, miło pobierane jest spośród wód gruntowych, np. przez wykonanie studni czerpnej i zrzutowej. W niektórych przykładach może się dać wyraz, że wykorzystanie zapasów wodnych będzie się wiązać z uzyskaniem stosownych pozwoleń wodnoprawnych.

3. Pompy ciepła typu powietrze-woda – najbardziej rozpowszechnione rozstrzygnięcie, wykorzystujące jako dolne źródło energię powietrza. Zaletą pomp powietrznych jest ich instalacja, który jest na temat wiele prostszy niż w przypadku pomp gruntowych, a niedoskonałością – obniżenie sprawności urządzenia wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz.


Charakterystyka powietrznych pomp ciepła

Coraz bardziej popularne powietrzne pompy gorąca są niezwykle interesujące dla osób, jakim zależy na zmianie sposobu ogrzewania domu, bez konieczności ponoszenia znacznych kosztów inwestycyjnych związanych z realizowaniem dodatkowych odwiertów. Instalacja takich urządzeń odbywa się stosunkowo błyskawicznie, gdyż nie istnieje konieczności wykorzystywania sprzętu do prac ziemnych.


Wskazane jest zwrócić uwagę na ekologię tego zadania — żadnych spalin, wykorzystanie zasobów prawdziwych — wymarzony strategia na ogrzewanie pokoi. Dodatkowo wcześniej wspomniana bezobsługowość jest pierwotnego ogromną zaletą. Tym samym też między pozostałymi ich popularność. Po samym 2020 r. zamontowano ośmiokrotnie większą ilość pomp powietrznych (ponad 40 000) przy porównaniu do pomp gruntowych (ok. pięć 000).


Pompy gorąca typu SPLIT — budowa, sposób funkcjonowania, zalety i niedoskonałości

Często stosowanym wyjściem jest pompa ciepła typu SPLIT. Składa się ona z placówek: zewnętrznej i wew.. Pierwsza z powyższych pełni funkcję agregatu, czyli urządzenia do odzyskiwania i transformacji ciepła ze środowiska. Jednostka wewnętrzna jakkolwiek jest połączeniem układu hydraulicznego i elektrycznego (to tzw. hydrobox). Wielu graczy porównuje ją do typowego kotła gazowego i nie jest to niesłuszne zestawienie. Jednostkę wewnętrzną umieszcza się przy kotłowni i spaja z jednostką zewnętrzną, wykorzystując w dodatku instalacją chłodniczą. Hydrobox gra funkcję odbiornika gorąca z agregatu powierzchownego i przekazuje owo ciepło do instalacji grzewczej.


Połączenia pomiędzy układami musi tworzyć osoba, posiadająca upoważnienia UDT w toku fluorowanych gazów cieplarnianych (uprawnienia F-gazowe). Takie kwalifikacje są niezbędne służące do prawidłowego przeprowadzenia kompletnego procesu montażu jak i również uruchomienia urządzenia.


Istotna dla wydajnej jak i również bezawaryjnej pracy wyekwipowania jest odpowiednia rozciągłość instalacji pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Właściwe oddalenie jednostek instalacji zniweluje wrzask generowany przez jednostkę zewnętrzną. Niewątpliwą zaletą opisanego rozwiązania jest brak konieczności wyprowadzania instalacji centralnego ogrzewania dzięki zewnątrz budynku oraz stosowania dodatkowych zabezpieczeń przeciwzamrożeniowych czynnika grzewczego.


Dla osób szukających świadomych rozwiązań, które pomogą w ulegający biodegradacji sposób ogrzać gmach, ciekawym rozwiązaniem, nie licząc pompy SPLIT, być może być pompa wariantu MONOBLOK.


Pompy ciepła typu monoblok – budowa, sposób funkcjonowania, zalety i usterki

Pompa ciepła powietrze-woda typu MONOBLOK to narzędzie, które w przeciwieństwie do pompy typu SPILT, składa się tylko z jednej jednostki, jaką montujemy na dworze budynku. Urządzenie skupia przy sobie elementy służące do odbioru i transformacji ciepła oraz prezentowania go do instalacji grzewczej budynku. Zaletą tego typu zadania jest większa szczelność instalacji chłodniczej, ponieważ jest ona fabrycznie zmontowana i zabezpieczona w fabryce producenta – dlatego zestaw jednostek typu MONOBLOK ogranicza się służące do wykonania instalacji hydraulicznej. Osoba wykonująca instalacja urządzenia nie ma obowiązek zatem posiadać uprawnień F-gazowych. Wprawdzie opisane urządzenie jest odrobinę większe w porównaniu spośród pompą ciepła typu SPLIT, ale trzeba pamiętać o naszym, że w sytuacji MONOBLOKA nie musimy instalować jednostki wewnętrznej. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność wyprowadzenia na zewnątrz budynku instalacji grzewczej oraz zabezpieczenia jej przed warunkami atmosferycznymi.


Podsumowując: pompy typu SPLIT i MONOBLOK to urządzenia mające analogiczny sposób działania.

Niewiele różni się także ich budowa. MONOBLOK, jak sama kategoria wskazuje, zamyka komplet instalacji w jednym urządzeniu, natomiast SPLIT wymaga połączenia jednostki zewnętrznej i wew. przez wykonanie instalacji z czynnikiem chłodniczym. Jeśli zależy Tobie na wykorzystaniu technologii grzewczej opartej o odzysk ciepła z powietrza, możesz wybrać spośród dwóch powyższych opcji. Aby aczkolwiek dokonać wyboru optymalnego do swoich potrzeb, warto rozważyć również rozwiązania czerpiące energię z gruntu i wody.


Charakterystyka gruntowych pomp ciepła — budowa, sposób działania, korzyści i wady

Pozostałym sposobem na ogrzewanie budynku z wykorzystaniem zasobów naturalnych wydaje się zastosowanie gruntowej pompki ciepła.


Temperatura gruntu zmienia się niezwykle powoli. Na głębi poniżej metra nie spada ona powyżej zera, co wydaje się być dużą zaletą i może decydować o stabilności całego układu. Warto zauważyć, iż gruntowe pompy gorąca cechuje stabilność roboty — spadek amplitudy temperatury na dworze nie odziałuje na ich wydajność.


Decydując się w gruntową pompę gorąca, musisz dokładnie zdefiniować, ile ciepła potrzebuje Twój dom. To konieczne obliczenia, aby określić wielkość kolektorów ziemnych służących do odbioru ciepła z gruntu. W przypadku zbyt niewielkiej powierzchni sond podziemnych możesz mieć kłopot z niewydolnym systemem grzewczym, co ma możliwość skutkować niezadowalającą temperaturą wewnątrz budynku.


Niedoskonałością opisanego rozwiązania istnieją wysokie koszty związane z koniecznością przeprowadzenia dolnego źródła – koszty odwiertów jak i również prac ziemnych a także montażu sond służące do odbioru ciepła wraz z gruntu.


Charakterystyka hydrologicznych pomp ciepła — konstrukcja, sposób działania, korzyści i wady

Do ogrzewania budynku możemy również wykorzystać naturalne zasoby wodne. Nadmienione już wykorzystywanie pompy ciepła typu woda-woda do ogrzewania pomieszczeń stopniowo zyskuje dzięki popularności. Zasada działania urządzenia nie wydaje się być zbyt skomplikowana: ciecz ze studni czerpnej dociera do parownika pompy, gdzie następuje przekazanie ciepła do czynnika roboczego. Woda ze studni schładza się, a czynnik roboczy odparowuje. Schłodzona woda jest przewodzona do studni zrzutowej. Odparowany czynnik trafia do sprężarki, w której następuje postęp temperatury do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. W następnej kolejności trafia on aż do skraplacza, gdzie ogrzewa wodę krążącą w instalacji nawet służące do 50°C.


Zaletami takiego rozwiązania są niewątpliwie aspekty związane z wydajnością — w nawiązaniu ze stałą temperaturą wody w obszarze, pompa ciepła typu woda-woda pracuje stabilniej przy niższych temperaturach powierzchownych w porównaniu aż do urządzenia wykorzystującego energię powietrza.


Główne wady opisanych urządzeń jest to konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego do wdrożenia wód gruntowych (w szczególnych przypadkach) oraz konieczność okresowego czyszczenia wymiennika z przyczyny odkładających się zanieczyszczeń mineralnych pochodzących z przepływającej wody. Ponadto jest konieczność wykonania studni czerpnej i zrzutowej.


Pompy ciepła typu woda-woda taki wybór kompromisowe w porównaniu z urządzeniami powietrznymi oraz gruntowymi – także pod kątem nakładów pieniężnych inwestycyjnych, jak oraz również związanych ze stabilnością pracy po zależności od amplitudy temperatury zewnętrznej. Jest to rozwiązanie warte zawachania w sytuacji podczas gdy mamy na działce istniejące studnie, które możemy wykorzystać służące do pozyskiwania i oddawania wody – wtedy znacznie redukujemy koszty inwestycyjne.


Czy pompki podlegają restrykcjom F-gazów?

F-gazy to guzik innego, jak czynniki chłodnicze, które wykorzystywane są w standardowych urządzeniach klimatyzacyjnych, chłodniczych oraz pompach gorąca. Według Ustawy F-gazowej, wykonując prace monterskie i serwisowe spośród obiegami zawierającymi F-gazy, należy posiadać stosowne uprawnienia. W związku z powyższym, do montażu i strony pompy ciepła wariantu Split należy mieć certyfikat F-gazowy. Wskazane jest zaznaczyć, że po przypadku monobloków nie zaakceptować jest wymagane dobrobyt uprawnień, gdyż obieg zawierający czynnik chłodniczy został fabrycznie zmontowany przez producenta, natomiast sam montaż jednostki ogranicza się do wykonania instalacji hydraulicznej i elektrycznej.


Wszechstronne korzyści z dysponowania pompy ciepła

Najwyższym profitem jest niewątpliwie zmniejszenie się rachunków zarówno za nagrzewanie pomieszczeń, jak oraz za ogrzewanie wody użytkowej. Kolejną niezwykle ważną korzyścią wraz z posiadania pompy ciepła jest ochrona otoczenia naturalnego. Urządzenia będą praktycznie bezobsługowe, natomiast zmiany parametrów jesteśmy wstanie dokonać zarówno ze sterownika urządzenia, jak również zdalnie, za pomocą sieci internetowej oraz odpowiednich aplikacji. Dodatkowe korzyści wynikające z posiadania pompy ciepła to brak wymagania budowy komina oraz miejsca na składowanie opału oraz możliwość chłodzenia (w przypadku posiadania odpowiednich odbiorników).