Високо кръвно 78874
Симптомите не се появяват изведнъж, а по-скоро внезапно и неочаквано при човек, който преди това не е подозирал, че има високо кръвно налягане. Подобна ситуация не е необичайна, тъй като това заболяване може да се развие без симптоми или човек просто да не обърне внимание на първите признаци. Ето защо всеки трябва да знае как да разбере дали кръвното му налягане се е повишило и да може да определи причината за повишаването му.
Причини за високо кръвно налягане
Защо кръвното ми налягане се повишава? Няма един-единствен отговор на този въпрос. Това, което е сигурно, е, че хипертонията може да бъде първична или вторична. Понякога е трудно да се направи разлика между тези два подвида, като това изисква пълно диагностично изследване. Първичната хипертония представлява повишаване на кръвното налягане вследствие на патологично състояние на съдовата система. Тя се предизвиква от определени фактори или комбинация от фактори. Те обаче могат само да увеличат вероятността за развитие на заболяването, но не го причиняват пряко:
стареене на организма;
наличие на заболяването при близки роднини;
затлъстяване;
липса на физическа активност;
неправилно хранене;
злоупотреба с тютюн и алкохол;
Приемане на определени лекарства и хранителни добавки;
лоша екология;
прекомерна физическа активност;
климатични условия.
Кръвното ви налягане може да се повиши с напредването на възрастта. Свързаните с възрастта промени в кръвоносните съдове се състоят в удебеляване на стените им и загуба на еластичност и стесняване на лумена между стените. По същата причина кръвоносните съдове могат да станат тънки и крехки. В тях се натрупват калциеви соли и липиди, мускулният слой атрофира и производството на колаген намалява.
Какви са опасностите от високото кръвно налягане?
По време на свиването на кръвоносните съдове натискът върху стените се увеличава, което води до спукване на по-крехките стени и кървене. Ако се спука съд в мозъка, това води до частична или пълна кръвно 130/90 парализа, сериозно нарушение на съзнанието и дори смърт.
Намаленото изпомпване на кръв води до недостиг на кислород и неадекватно хранене на отделните тъкани и органи, което води до нарушаване на функциите.
Кръвта често е гъста и вискозна при пациенти с високо кръвно налягане и е склонна към съсирване. Ако кръвоносните съдове са здрави, съсирекът може да циркулира в кръвообращението, без да предизвиква сериозни смущения. Но ако попадне в стеснен лумен, той може напълно да блокира кръвотока, което може да доведе до смърт на тъканите.